PPK w trzech aktach, czyli mapa zadań, cz. I
„Człowiek jest sztuki królem, sztuka kształtem jego woli” – J. Łuczewska.
Obserwując to, co dzieje się wśród firm po lub jeszcze przed wdrożeniem PPK, nasuwa się jedno stwierdzenie – to nie lada sztuka! Dlatego w zrozumieniu tejże „sztuki” może nam pomóc mapa zadań. Nie tylko w zrozumieniu, ale też w jej tworzeniu i implementacji w firmie. Zatem tę „sztukę”, jaką niewątpliwie jest PPK, ukażemy Wam w trzech aktach.
Akt I. Przygotowanie (START)
Zapewne pamiętacie przedstawiony przez nas schemat, który dotyczył przygotowania i wdrożenia PPK. Ponieważ jesteśmy bogatsi o kolejną wiedzę i doświadczenia, dlatego nieco zmodyfikowaliśmy (rozbudowaliśmy) schemat przedstawiony w poprzednim wpisie. Oto Akt I. Przygotowanie – scena I.
- Rozpoznanie tematu PPK w organizacji:
a) należy potwierdzić, czy oraz kiedy wdrożyć PPK w organizacji;
b) niewątpliwie należy określić liczbę pracowników, których obejmie PPK;
c) prawdopodobnie, w przypadku grupy kapitałowej, trzeba będzie określić, czy wszystkie podmioty przyjmą PPK w tym samym terminie, czy osobno;
d) istotnym będzie poinformowanie pracowników o systemie PPK. Bezsprzecznie pomogą nam w tym różne szkolenia, materiały edukacyjne, portale, etc. - Proces wdrażania PPK – czas start!
- Powołanie zespołu wdrożeniowego:
a) należy wybrać zespół oraz lidera, określić projekt i role poszczególnych pracowników w projekcie;
b) bez wątpienia istotne będzie zaakceptowanie projektu, jego formy i roli zespołu. - Stworzenie strategii współpracy z reprezentacją pracowników lub ZZ:
a) ze względu na złożoność procesu wdrażania PPK w firmie, należy włączyć w proces reprezentacje pracowników lub związki zawodowe oraz ustalić ich zaangażowanie, a także strukturę komunikacji. - Przedstawienie propozycji zasad funkcjonowania PPK:
a) podczas gdy zespoły ustalają strategię współpracy przy wdrożeniu, pracodawca musi podjąć decyzję, czy zastosuje dodatkowe wpłaty i uczyni je benefitem w polityce HR firmy. - Stworzenie harmonogramu prac:
a) na tym etapie, należy określić ramy czasowe trwania projektu.
Akt I. Przygotowanie (FINANSE/DOSTAWCA)
Oczywiście to nie koniec, ponieważ po stworzeniu harmonogramu prac przechodzimy do Aktu I – scena II (finanse – model – dostawca).
- Określenie budżetu wdrożeniowego PPK:
a) bardzo ważna będzie w tym miejscu analiza kosztów i określenie wystąpienia możliwych kosztów dodatkowych;
b) ponieważ w kolejnym roku rozliczeniowym, struktura płacowa ulegnie zmianie, należy ją uwzględnić w budżecie;
c) prawdopodobnie konieczna będzie powtórna analiza przepustowości budżetu. - Opracowanie strategii wdrożenia PPK:
a) w związku z decyzją o ustaleniu wpłaty dobrowolnej, pracodawca może pokryć wpłatę pracownika, tym samym przekształcając ją w dodatkowy bonus. - Podjęcie decyzji o zasadach wdrożenia PPK:
a) zarząd powinien dokonać akceptacji założeń budżetowych;
b) w związku z powyższym należy wdrożyć założenia w dokumentacji;
c) ponieważ należy podjąć decyzję o wyborze dostawcy PPK, dlatego też pracodawca może poprosić o pomoc brokera lub innego doradcę. - Zebranie ofert, analiza i konsultacje:
a) w pierwszej kolejności należy przygotować zapytanie ofertowe i po przesłaniu go do dostawców, czekać na spływ ofert;
b) następnie należy nadać jednostkom reprezentacyjnym pełnomocnictwo do zawarcia umowy;
c) po przeanalizowaniu ofert powinien zostać zarekomendowany zarządowi wybrany dostawca oraz proponowany model wdrożenia, celem akceptacji. - Wybór dostawcy PPK.
Reasumując, w akcie pierwszym naszej „sztuki”, musimy bardzo skrupulatnie zaplanować i wykonać kolejne działania. Niewątpliwie najistotniejszymi elementami tej układanki, będą nasi „aktorzy” i „reżyser”, ponieważ od ich postawy, zaangażowania i umiejętności zależy końcowy sukces. W rezultacie powinniśmy przejść płynnie do Aktu II, jakim jest Wdrożenie – Śledźcie nas!