Miłość od pierwszego spojrzenia?
No dobrze, było emocjonalnie, a jeżeli nie emocjonalnie to na pewno stanowczo o offboarding’u, pre- i reboarding’u, więc ten wpis w spokojniejszym tonie. Chciałbym w nim poruszyć kwestię związaną z przygotowaniem się do rozmowy o pracę.
Osobiście znalazłem się niejednokrotnie po obydwu stronach rekrutacyjnej barykady. Jako rekruter przeprowadziłem setki rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami na stanowiska specjalistyczne, kierownicze, zarządcze, kreatywne… Natomiast jako osoba poszukująca możliwości rozwoju, zmian zawodowych, odpowiadałem na pytania innych rekruterów. Na pewno każdy, kto choć raz brał udział w rozmowie o pracę, zastanawiał się, jak odpowiednio do tej rozmowy się przygotować, czy dobrze wypadł, co następnym razem należałoby zmienić w swoim zachowaniu, odpowiedziach. Chcąc wyjść tym pytaniom i obawom naprzeciw, postanowiłem zamieścić poniżej kilka wskazówek.
Jak przygotować się do rozmowy o pracę?
- Zachowaj wszystkie mailowe powiadomienia dotyczące ofert pracy, na które aplikowałaś/eś. W razie kontaktu, będzie Ci dużo łatwiej przypomnieć sobie ofertę i firmę, a także opis stanowiska.
- W przypadku kontaktu telefonicznego, dopytaj rekrutera o dokładną lokalizację firmy i (być może) Twojego przyszłego miejsca pracy.
- Postaraj się mniej więcej pamiętać, kojarzyć, czym zajmuje się firma (firmy), do której aplikowałaś/eś. Jeden z rekruterów może w rozmowie sam Ci o niej opowiedzieć, inny będzie chciał sprawdzić, czy faktycznie interesujesz się firmą, do której aplikujesz.
- Staraj się przedstawić swoje doświadczenie, dotychczasowy zakres obowiązków tak, żeby był on możliwie najbardziej zbieżny z profilem stanowiska, ale… NIC NA SIŁĘ.
- Nie denerwuj się, stres nie jest dobrym doradcą. Postaraj się rozluźnić, nawiąż z rozmówcą nić porozumienia. Nie bądź tylko osobą odpowiadającą na pytania. Wyjdź z inicjatywą, bądź partnerem w rozmowie.
- Nie bój się mówić o swoich mocnych stronach, pochwal się sukcesami. Przygotuj na rozmowę kilka sytuacji, które z Twojego punktu widzenia były ciężkie, ale udało Ci się wyjść z nich obronną ręką.
- Opowiedz o sobie, o swoich zainteresowaniach, pasjach. Jeżeli mówimy o czymś, co sprawia nam przyjemność, łatwiej się uspokoić, odprężyć. Rozmowa jest naturalna i przyjemna.
- NIE KŁAM! Często, chcąc się przypodobać rekruterowi, dorabiamy dodatkowe historie, chcąc się wypromować w jej/jego oczach. Nie warto wyolbrzymiać, koloryzować, ponieważ czas to zweryfikuje. Bądź sobą i niech przemawiają za Tobą Twoje prawdziwe, faktyczne doświadczenie i umiejętności.
- Bez względu na bagaż Twojego doświadczenia, bardzo ważna jest pewność siebie. Ale znów, nie zarozumiałość i wyolbrzymianie swoich dokonań, ale szczera pewność – wiem co do tej pory osiągnęłam/osiągnąłem, mam zaplecze w postaci wiedzy i doświadczenia, wiem na co mnie stać.
Ponadto na interview…
- Pewność siebie można wyrazić także w komunikacji niewerbalnej. Idąc na rozmowę o pracę wejdź zdecydowanie, nie chowaj się za drzwiami. Uśmiechnij się, przywitaj się normalnie, nie ściszaj głosu. Uściśnij dłoń, ale nie łam nikomu kości 😉 .
- Nie spóźnij się!!! W razie możliwości spóźnienia, poinformuj o tym.
- Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy, skup się na rozmówcy.
- Stosuj otwartą postawę. Nie krzyżuj ramion na piersi, nie wierć się. Mowa Twojego ciała ukazuje bardzo dużo.
- W miejscu przeznaczonym na pytania z Twojej strony – zadaj je, chyba że uznasz temat za wyczerpany. Warto dopytać o formę feedback’u i jego termin. Też musisz wiedzieć na czym stoisz i ile masz czasu na decyzje i ewentualne podjęcie innych działań.
- Zapytaj, co firma może zaoferować Tobie.
- Wychodząc, podziękuj za rozmowę i wyraź nadzieję na dalszy kontakt.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą…
Zachowanie to jedno. Drugą, bardzo ważną kwestią jest ubiór. To, jak ubierzemy się na rozmowę o pracę, przełoży się na tzw. pierwsze wrażenie. Ważne, by ubiór był stonowany i schludny.
Panie:
- Schludne uczesanie. Lepiej, żeby włosy nie wyglądały, jak u Chopina po nieudanym koncercie.
- Delikatny, jasny makijaż, podkreślający urodę, a nie tworzący wizerunek Jokera.
- Elegancka bluzka, jasna lub błękitna. Unikajmy kolorów wyzywających, np.: czerwonego. Bluzka może jakąś drobną teksturę, wzór, aczkolwiek lepiej tego unikać, żeby nie zaburzać wizerunku.
- Eleganckie spodnie, najlepiej materiałowe (czerń, granat, grafit, brąz) lub spódnica do kolan.
- Obuwie wizytowe, na niewielkim obcasie.
- W miarę możliwości załóżmy dobraną marynarkę lub żakiet.
- Nie przesadzajmy z biżuterią. Jej niewielka ilość i delikatny wzór pozwolą skupić uwagę na nas, a nie na rozpraszających dodatkach.
- Dłonie… Bardzo ważne są zadbane dłonie i paznokcie. Zaleca się stosowanie lakieru bezbarwnego lub w jasnych, naturalnych odcieniach. Tak, jak w przypadku ubrań, unikajmy kolorów wyzywających, agresywnych, przyciągających uwagę. Podobnie negatywny odbiór mogą spowodować niezadbane paznokcie, brudne, ze zdartym, kilkudniowym lakierem.
- Delikatne perfumy. Dobierzmy subtelny zapach, nie doprowadzajmy rozmówcy do uduszenia 😉 .
- Torebka! Drogie Panie, jeżeli macie taką możliwość, zawieście torebkę na oparciu. Jeśli nie, nie odkładajcie jej na podłogę! W takiej sytuacji torebkę trzymamy na kolanach.
Panowie:
- Schludnie uczesane włosy, zadbany zarost lub twarz ogolona gładko.
- Stonowany zapach perfum.
- Elegancka koszula w odcieniach bieli, błękitu, ewentualnie szarości.
- Najlepiej założyć garnitur, choć niekiedy dopuszcza się smart casual.
- Pamiętajmy o czystym zadbanym obuwiu wizytowym. Nie zakładajmy butów trekingowych, trampek, czy sandałów do białych skarpet.
- Wbrew pozorom, drodzy Panowie, na Wasze dłonie również zwraca się uwagę. Niech więc będą one czyste i zadbane, zwłaszcza pod paznokciami.
- Jeżeli decydujemy się na jakieś dodatki, jak np.: spinki, zegarek, niech będą one kolorystycznie dopasowane. Powinny współgrać z wizerunkiem.
Bezsprzecznie, w przygotowaniu się do rozmowy o pracę wszystko musi ze sobą współgrać. Zarówno wygląd, jak i zachowanie. Szacunek do rozmówcy, pewność siebie, naturalność, odpowiedni ubiór mogą sprawić, że zostaniemy zapamiętani. Zrobimy to tzw. dobre wrażenie. Oczywiście musi z tym w parze iść wiedza i doświadczenie, ponieważ za jeden ładny uśmiech i wygląd nikt nas nie zatrudni. Aczkolwiek pewne kosmetyczne zabiegi, zwiększają nasze szanse podczas rozmowy. Mam nadzieję, że to, o czym przeczytaliście, pozwoli jeszcze lepiej niż dotychczas przygotować się do rozmowy o pracę.
Śledźcie nas! 🙂